Nowoczesne technologie w maszynach CNC

Opublikowano: 17 marca 2025

Maszyny CNC stanowią fundament nowoczesnego przemysłu produkcyjnego, a ich rozwój w ostatnich latach znacznie wpłynął na wydajność, precyzję i wszechstronność wytwarzania detali wykonanych z wielu różnych tworzyw. Wraz z upływem czasu technologie wykorzystywane w maszynach CNC ewoluują, pozwalając wykonywać coraz bardziej zaawansowane procesy obróbcze.

Stale udoskonalane oprogramowanie

Nasze zestawienie nieprzypadkowo rozpoczęliśmy od oprogramowania CAD/CAM, które ewoluuje równolegle względem obsługiwanego sprzętu. W nowoczesnych platformach software wykorzystuje się techniki umożliwiające:

  • skrócenie czasu produkcji, przy jednoczesnym doborze posuwu i prędkości obrotowej,
  • sztuczną inteligencję, która pozwala na dokładne przewidzenie efektów obróbki jeszcze przed uruchomieniem maszyny,
  • dopasowanie specyfiki procesu wytwórczego do parametrów materiału (np. kruchość, twardość, kształt faz itd.),
  • możliwość ustawienia indywidualnych typów dojazdów i odjazdów narzędzi,
  • dobór prędkości posuwu do rodzaju materiału.

Warto również dodać, że programistyczne innowacje w maszynach CNC mają również bardziej prozaiczny charakter. Przykładem jest tu możliwość przerzucania danych metodą drag&drop z systemu Windows do programu CAD/CAM. Taka funkcja pojawia się np. w programach SERON lub COBUS.

Zastosowanie pompy próżniowej niesie ze sobą szereg korzyści:

  • bezpieczny chwyt, bez zastosowania elementów mechanicznych,
  • maksymalne bezpieczeństwo,
  • stabilność ułożenia detalu,
  • brak odkształceń wywołanych działaniem szczęk.

Automatyzacja procesu w branży CNC

Kolejnym trendem, który coraz częściej wykorzystują zaawansowane maszyny CNC, jest daleko idąca automatyzacja produkcji. Maszyna przestaje być jedynym, szybkim ogniwem systemu produkcyjnego. Często współdziała ona z dodatkowymi urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak:

  • podajniki materiałów (np. długopisów do znakowania laserowego),
  • podajnikami odpadów, w tym wiórów,
  • magazynami narzędzi,
  • urządzenia monitorujące stan maszyn oraz wykorzystywanych krawędzi.

Dzięki wprowadzeniu dodatkowych urządzeń automatyzujących proces wzrasta wydajność stanowiska pracy, spadają koszty produkcji, a także zmniejsza się odsetek błędów ludzkich i skraca się czas przestojów.

Obsługa nowoczesnych materiałów, w tym stopów

Materiały i techniki obróbcze również przechodzą dynamiczne zmiany. Coraz częściej maszyny CNC są wykorzystywane do pracy z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stopy tytanu, kompozyty węglowe czy superstopów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym i medycznym. Dzięki zastosowaniu technologii takich jak cięcie laserowe, obróbka elektroerozyjna czy drukowanie 3D, maszyny CNC stają się jeszcze bardziej wszechstronne i dostosowane do potrzeb nowoczesnej produkcji. Nowości w CNC obejmują zastosowanie rozwiązań, które – nawet w przypadku nowoczesnych materiałów – pozwalają ograniczyć ilość powstających wiórów, a także zmniejszają ryzyko zarysowania krawędzi. Dzięki temu wzrasta jakość faz, skutecznie odprowadzane jest ciepło, a także zwiększa się precyzja wykonania detali.

Bezpieczeństwo i ergonomia w technologii CNC

Najnowsze maszyny CNC są wyposażone w szereg rozwiązań, które znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest system automatycznego wyłączenia maszyny, który odłącza zasilanie w momencie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Oznacza to, że operator nie musi samodzielnie wciskać przycisku alarmowego (tzw. grzybek), gdyż automat zatrzyma maszynę w odpowiednim momencie.

Bezpieczeństwo w warunkach wzrostu tempa obróbki

Warto również dodać, że coraz częściej wprowadza się możliwość zdalnego nadzorowania procesów produkcyjnych, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika obsługującego procesy, które odbywają się przy dużych prędkościach

Jak widać, najnowsze technologie CNC nie tylko ułatwiają pracę, ale zwiększają wydajność, dokładność, a także pozwalają podwyższyć standardy procesu produkcyjnego. Dzięki nim pracownik może wykonywać swą pracę w bezpieczny sposób i co najważniejsze – z zastosowaniem rozwiązań eliminujących ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego.