Rodzaje frezarek CNC i ich zastosowanie

Opublikowano: 25 września 2024

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele urządzeń, komponentów i części, zostało wyprodukowanych za pomocą frezarki korzystającej z technologii CNC. W poniższym artykule spróbujemy nieco przybliżyć Państwu tematykę tych urządzeń, a także opisać rodzaje ploterów frezujących i ich zastosowanie.

Czym jest frezarka?

Frezarka to urządzenie, które pod względem sposobu działania jest swoistą „odwrotnością” tokarki CNC. O ile ta ostatnia wyposażona jest w szczęki obrotowe, które wprowadzają w ruch detal i statyczne narzędzie (nóż tokarski), o tyle we frezarce narzędzie wykonuje obroty o dużych częstotliwościach, zbierając (frezując) nadmiar materiału na statycznie umieszczonym detalu.

Tyle, jeśli chodzi o samą ideę frezarki. W urządzeniach sterowanych numerycznie proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany, gdyż narzędzie jest sterowane za pomocą komputerowego systemu sterowania CNC (Computerized Numerical Control), czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. System ten opiera się w swym podstawowym wariancie na 3 osiach: X, Y i Z. Dwie pierwsze osie odpowiadają za ruch narzędzia w poziomie, a oś Z – w pionie. O tym, gdzie w toku obróbki ma się przemieścić narzędzie, decydują dane zapisane w plikach CAD/CAM.

Z czego składa się frezarka?

Wiemy już, co to jest frezarka. Teraz warto zapoznać się z jej budową. Oprócz centrum sterowania, które zarządza parametrami pracy układu, w skład urządzenia wchodzi również stół roboczy, czyli przestrzeń, do której mocowany jest materiał przeznaczony do obróbki. Ważnym elementem frezarki jest też głowica frezująca, na której osadzone są frezy, czyli narzędzia skrawające. W ruch wprawia ją napęd, który zwykle składa się z układów serwo. Całość uzupełnia system chłodzenia oraz układ pomiarowy, który odpowiedzialny jest za monitorowanie położenia narzędzia względem głowicy oraz detalu. Oczywiście w skład frezarek wchodzą też różnego rodzaju czujniki bezpieczeństwa, osłony, a także przyciski odpowiedzialne za natychmiastowe wyłączenie urządzenia w razie awarii.

Jakie są rodzaje frezarek? Czym się one od siebie różnią?

Istnieje wiele kryteriów, na których podstawie można wyróżniać określone rodzaje frezarek. Dzielimy je, chociażby ze względu na liczbę osi, płaszczyznę pracy, a także zdolność do obróbki różnych rodzajów materiałów. Nas interesuje najbardziej to ostatnie kryterium, gdyż dzięki niemu można łatwo scharakteryzować konkretne urządzenie, a także przypisać mu określone funkcje.

Frezarki – podział ze względu na obrabiany materiał

Frezarki do obróbki metalu

To maszyny, które znają chyba wszyscy. Służą one do obrabiania detali wykonanych ze stali, jej odmian, a także stopów metali. Wyróżnia je wytrzymała konstrukcja, zdolność do uzyskania bardzo wysokich prędkości obrotowych oraz moc przewyższająca urządzenia do obrabiania innych tworzyw. Niektóre z nowoczesnych frezarek do obróbki metali wyposażone są w zaawansowane funkcje jak np. płynna regulacja prędkością obrotową wrzeciona. Co ciekawe, część z nich wyposażone są w dodatkowe funkcje diagnostyczne. Dzięki zastosowaniu szeregu czujników urządzenie zbiera dane na temat bieżącego stanu maszyny i wyświetla je na dołączonym ekranie LCD. Frezarki do metalu dzielimy m.in. na frezarki narzędziowe, frezarko-wiertarki, a także urządzenia konsolowe i o uniwersalnym przeznaczeniu.

Frezarki do obróbki drewna

Frezarki wykorzystywane są również do obróbki drewna, a konkretnie do płaskiego lub profilowego frezowania elementów i konstrukcji drewnianych. W toku frezowania można tworzyć detale o przekroju prostoliniowym oraz krzywoliniowym. Moc tych urządzeń jest mniejsza niż w przypadku frezarek do obróbki stali. Frezarki do drewna przeznaczone są przede wszystkim w branży meblarkiej i stolarskiej.

Frezarki zgrubne

Do czego służy frezarka zgrubna? Jest to urządzenie, które nie zapewnia co prawda dużej dokładności obróbki, ale świetnie nadaje się do jednorazowego usunięcia znacznej ilości materiału. Frezarki zgrubne charakteryzują się też zwiększoną wytrzymałością na przeciążenia i drgania. Często używa się ich w kooperacji z frezarkami wykończeniowymi, które wyróżniają się dużo wyższą precyzją pracy. Maszyny do obróbki zgrubnej są wydajne i świetnie sprawdzają się w roli przemysłowych „koni roboczych”.

Frezarki analogowe

Pamiętajmy, że na rynku są również dostępne frezarki analogowe, czyli takie, które nie korzystają z technologii CNC. Ich wadą jest mniejsza dokładność obróbki, gdyż zdecydowana większość z nich może obrabiać detale z dokładnością „jedynie” do dziesiątej części milimetra. Z kolei rodzaje frezowania CNC umożliwiają standardową obróbkę detali z dokładnością do części setnych, a nawet tysięcznych.

Podsumowując, frezarki są niezastąpionymi urządzeniami, bez których nowoczesny przemysł nie mógłby sprawnie funkcjonować. Jako polski producent maszyn CNC, specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji maszyn dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Każda maszyna jest precyzyjnie dopasowana do specyfiki produkcji, co gwarantuje maksymalną wydajność i niezawodność. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaawansowanym technologiom, jesteśmy w stanie dostarczać rozwiązania, które wspierają rozwój przemysłu na każdym etapie produkcji.