Centrum obróbcze 5 Axis Pro+ 4.0

Seria maszyn 5 osiowych firmy Seron to innowacyjne obrabiarki zaprojektowane i zbudowane w Polsce. Są doskonałym rozwiązaniem dla najbardziej kreatywnych przedsiębiorców ceniących sobie wysoką wydajność produkcji. Służą do precyzyjnego wykonywania skomplikowanych detali z jednego mocowania.

„Opinia o innowacyjności” sporządzona przez niezależny ośrodek badawczy, ułatwia uzyskanie dofinansowania z Funduszy Unijnych.

Zapytaj o ofertę

Opis

Dane techniczne

System sterowania wieloosiowy interpolator czasu rzeczywistego, z aktywnym prognozowaniem
trajektorii, komunikacja LAN, EtherCat, czas próbkowania poniżej 1ms,
mapa korekcji, RTCP, zdalny dostęp serwisowy
Pole robocze 2100 x 4100 mm
Prześwit osi Z 400mm
Układ napędowy serwonapędy Omron z protokołem EtherCat, X, Y listwy helikalne hartowane szlifowane w klasie dokładności 6, oś Z śruba kulowa w klasie dokładności 5
Łożyskowanie liniowe Bosch Rexroth 25
Prędkość przejazdów do 60 m/min
Przyspieszenia do 1G
Rozdzielczość programowa do 0,0001 mm
Dokładność pozycjonowania 0,01 mm
Napęd bramy obustronny master/slave z korekcją kąta bramy
Elektrowrzeciono zestaw głowicy uchylno/obrotowej hiteco 17kw s6 zakres osi a= +- 185°, c= +- 320°, orbital k plus px-2 15/12 63f nc hsk63 do maszyn 5 osiowych
Stożek narzędziowy HSK63F
Maksymalne obroty elektrowrzeciona do 24 000 obr/min
Konstrukcja stalowa spawana, żebrowana, odprężana, precyzyjnie obrabiana
Średnice trzpienia freza od 2 do 20 mm (opcja do 26 mm)
Elektrowrzeciono
bezszczotkowe
tak
Rodzaj stołu próżniowy, sekcje pneumatyczne
Opcje wyposażenia
 • magazyn liniowy 3 pozycyjny
 • magazyn rewolwerowy 16 pozycyjny z czujnikiem obecności narzędzia
 • bazy pozycjonujące oraz bloki podciśnieniowe
 • automatyczne centralne smarowanie smarem stałym
 • wzmacniacz ciśnienia
 • odgrodzenie bezpieczeństwa
 • inteligentne sekcje podciśnieniowe
 • manipulator bezprzewodowy OPENWITP OSAI
 • czujnik do pomiaru długości i średnicy narzędzia
 • laser do pozycjonowania

Galeria

Optymalizacja kosztów produkcji

Zautomatyzowane centrum obróbcze 5AXIS PRO+ 4.0 to nowość w ofercie firmy SERON. Zostało opracowane w odpowiedzi na potrzeby branży stolarskiej. Konfiguracja maszyny umożliwia zaimplementowanie jej do rozbudowanego, zautomatyzowanego parku maszynowego zarządzanego w koncepcji Industry 4.0, lecz będzie też doskonałym wyposażeniem rozwijającego się zakładu stolarskiego. Centrum pozwala na integrację z robotem, umożliwiając tym samym kompleksową optymalizację kosztów produkcji poprzez ograniczenie zasobów ludzkich oraz zminimalizowanie błędów produkcyjnych.

Zarządzanie maszyną w koncepcji Industry 4.0

Przemyślane rozwiązania technologiczne zostały oparte na profesjonalnym systemie do kompleksowego zarządzania parkiem maszynowym. Sterowanie wykorzystuje protokół komunikacji OPC UA dla Industry 4.0, który jest wykorzystywany przez czołowych dostawców oprogramowań IIoT. Dzięki wykorzystaniu tego protokołu sterowanie to pozwala na zdalne monitorowanie pracy maszyny, kontrolę parametrów obróbki, analizę przestojów oraz przesyłanie i kolejkowanie plików wykonawczych.
Stosowany system sterowania przeznaczony jest do zaawansowanych maszyn przemysłowych pracujących w płynnych aplikacjach wieloosiowych. Interpolator oparty jest na zegarze czasu rzeczywistego z zaawansowaną, dynamiczną analizą trajektorii. Zastosowany interpolator o czasie cyklu poniżej 1ms gwarantuje dynamiczną realizację skomplikowanych kształtów przy zachowaniu najwyższej jakości obróbki.
Sterowanie wyposażone jest w intuicyjne rozwiązania, które sprawiają, że obsługa jest prosta, natomiast interfejs jest przyjazny i czytelny. Operator może śledzić postęp realizacji procesu w czasie rzeczywistym oraz korygować parametry obróbcze. Dodatkowo dostępna jest funkcja zarządzająca „tool life” za pomocą której możemy kontrolować zużycie narzędzia w czasie jakim pracowało oraz dystans pracy w materiale. Sterowanie kontroluje również oś gantry, a w przypadku maszyn z osiami obrotowymi posiada funkcje TCP.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Seria maszyn 5AXIS PRO+ 4.0 może być w pełni zintegrowana z robotem przemysłowym. Takie połączenie pozwala w pełni zautomatyzować proces produkcji. Zsynchronizowane z jednostką obróbczą ramię robota z doskonałą precyzją umiejscawia detale (np. skrzydło drzwiowe, policzek schodowy, korpus, front meblowy i wiele innych) w polu roboczym, które następnie są poddawane obróbce. Urządzenie po skończonej operacji pobiera z maszyny detal i odkłada go w wyznaczone miejsce, a następnie powtarza zadany cykl.

Zarządzanie zdalne kluczowymi komponentami

Centrum obróbcze 5AXIS PRO+ 4.0 zostało uzbrojone w wydajne uchylno- obrotowe elektrowrzeciono HITECO 17KW ORBITAL K PLUS. Duża moc elektrowrzeciona oraz wydajne chłodzenie cieczą zapewniają efektywną pracę w najbardziej wymagających materiałach i typach obróbki. Ma to szczególne znaczenie gdy obrabiamy detale narzędziami o dużej powierzchni skrawającej (głowice frezarskie do produkcji min. drzwi, okien, schodów czy mebli). Wbudowany akcelerometr wieloosiowy pozwala na wychwycenie przeciążeń czy niebezpiecznych prędkości rezonansowych i przekazanie sygnału do sterowania, które automatycznie koryguje parametry obróbki lub sygnalizuje taką potrzebę operatorowi. Ponadto stosowanie modułu EtherCat umożliwia przesył danych z wyspy zaworowej do sterowania, jak również kontrolowanie i nadzorowanie układu pneumatycznego obrabiarki m.in zliczenie ilości cykli pracy, monitorowanie zużycia sprężonego powietrza (sprężone powietrze jest najdroższym nośnikiem energii, jego wyprodukowanie jest drogie, jest używane tylko jeden raz, nie ma możliwości ponownego wykorzystania, duże straty ciśnienia w układach). Zastosowane wysp zaworowych z modułem pozwala również na określenie czasu remontu maszyny przy założeniu określonej liczby cykli pracy danego elementu ( zawór, siłownik), przez co użytkownik może przygotować się wcześniej do remontu – nie musi czekać na dostawę części, oszczędza czas oraz skrócenie czasu przestojów.

Energooszczędność przy maksymalnej wydajności

W Centrum Obróbczym 5AXIS PRO+ 4.0 zastosowano napędy servo AC OMRON oparte na komunikacji Ethercat. Zapewniają one wysoką dynamikę, przyśpieszenia o wartości oraz szybkie przejazdy. Szybkie łącze Ethercat daje nam możliwość jeszcze większej kontroli parametrów pracy w czasie rzeczywistym. Synchronizacja systemu sterowania z instalacją napędową pozwala kontrolować m. in. występujące na silnikach obciążenia, prędkości i przyśpieszenia co wpływa na optymalizację ich pracy i zwiększanie żywotności. Poza tradycyjną funkcjonalnością serwonapęd 1S oferuje enkoder absolutny wieloobrotowy, 23-bitowy o wysokiej rozdzielczości zapewniający większą precyzję oraz brak konieczności ponownego bazowania maszyny, ponadto nie jest zasilany baterią, co wyklucza rozładowanie i stratę pozycji bazowej. Zaimplementowany system napędowy został opracowany z myślą o podniesieniu energooszczędności obrabiarki, dzięki zastosowaniu wspólnej szyny DC przy której energia oddana przez napęd hamujący może być wykorzystana przez napęd w danym momencie przyspieszający. Rozwiązanie to generuje oszczędności.

Zdalna pomoc techniczna

Zastosowane protokoły komunikacji umożliwiają zdalną aktualizację oprogramowania oraz dostęp serwisowy i korektę parametrów nie tylko sterowania głównego, ale również wszystkich kluczowych komponentów maszyny takich jak elektrowrzeciono, sterowniki, napędy,falowniki czy wyspy zaworowe. Poza tym technicy mają możliwość monitorowania stanu głównych podzespołów w czasie rzeczywistym oraz mają dostęp do historii raportowych. Umożliwia to ograniczenie wizyt serwisu aż o 90% co wpływa także na zminimalizowanie czasu przestojów maszyny.

Innowacyjna budowa

Centrum obróbcze 5AXIS PRO+ 4.0 to innowacyjna maszyna stworzona dla przedsiębiorców o zróżnicowanym charakterze produkcji. Zaprojektowana została w oparciu o konstrukcję maszyn najwyższej serii, linię PRO+. Korpus maszyny wykonany ze spawanych profili stalowych jest użebrowany i wzbogacony dodatkami kompozytowymi, następnie poddawany jest procesowi odprężania i obróbki z jednego mocowania. Innowacyjna budowa suportu jezdnego maszyny oparta na stalowej, także żebrowanej konstrukcji, połączona z elementami wykonanymi z metali lekkich oraz kompozytów pozwala na uzyskanie wysokiej dynamiki oraz prędkości roboczych i przejazdowych skutkujących maksymalizacją wydajności maszyny. Zastosowane zostały również prowadnice liniowe o zwiększonej obciążalności przy zachowaniu tych samych wymiarów co przy standardowych prowadnicach. Tak przygotowana konstrukcja jest kluczowym elementem wpływającym na wieloletnią precyzję i dokładność obrabiarki, co z kolei jest podstawowym warunkiem wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.

Elastyczna konfiguracja

Wieloletnie doświadczenie firmy Seron jako producenta obrabiarek CNC pozwala na dopasowanie zaawansowanych technologii dla konkretnej gałęzi przemysłu. Choć mamy opracowane gotowe rozwiązania dla klientów z określonych branż, pozostajemy elastyczni względem potrzeb, upodobań i możliwości finansowych klienta. Obrabiarki z serii 5AXIS PRO+ 4.0 mogą być przygotowane pod dalszą rozbudowę, tak by maszyna mogła poszerzać swoje możliwości wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa.

Zaprezentowane rozwiązania stanowiące innowacje technologiczne sprawiają, że Centra Obróbcze z serii 5AXIS PRO+ 4.0 produkowane przez firmę Seron śmiało konkurują z obrabiarkami wiodących światowych marek, pozostawiając klientowi możliwość elastycznej konfiguracji. Choć możliwości tych maszyn doskonale wpasowują się w potrzeby potężnych zakładów produkcyjnych, to pozostają przystępnym cenowo rozwiązaniem nawet dla małych, rozwijających się przedsiębiorców wkraczających dopiero na rynek.

Główne atuty

 • wdrożony system sterowania w koncepcji industry 4.0
 • innowacyjne elektrowrzeciono 5 osiowe i budowa osi Z
 • możliwość zautomatyzowanego załadunku i rozładunku
 • kompleksowe monitorowanie kluczowych komponentów
 • energooszczędność przy maksymalnej wydajności
 • zdalna pomoc techniczna
 • innowacyjnie wykonana konstrukcja
 • elastyczna konfiguracja

Materiały dedykowane

 • metale miękkie i kolorowe: mosiądz, miedź, brąz, aluminium,
 • kompozyty: dibond, alucobond itp.
 • tworzywa sztuczne: poliwęglan, PCV, plexi, teflon, poliamidy, gambit, guma, itp.
 • drewno lite oraz płyty drewnopochodne: sklejki, płyty wiórowe, MDF, OSB itp.
 • papier, karton, folia itp.
 • pianki, materiały ekstrudowane, itp.

Korzyści zakupu maszyn Seron

Walory i możliwości naszych urządzeń to jeszcze nie wszystko co uzyskasz wybierając współpracę z nami.

Indywidualna konfiguracja

Kupujesz urządzenie dokładnie dopasowane do indywidualnych potrzeb

Gwarancja i serwis

Zyskasz pewność ciągłości pracy urządzenia i opiekę fabrycznego serwisu

Szkolenie w Twojej firmie

Poznasz i szybko wykorzystasz możliwości zakupionego urządzenia

Korzystny leasing

Wygodne finansowanie z niską wpłatą wstępną od 0%. Dowiedz się więcej »
Umów się na bezpłatny pokaz on-line lub w naszym showroomie i zobacz pracę urządzenia na żywo

Zapytaj o ofertę lub zadaj pytanie

Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji. Wypełnij poniższy formularz i skontaktuj się z nami!

  (Opcjonalnie) Opisz jakie materiały i w jaki sposób chcesz obrabiać