Zaczynali od produkcji mebli ogrodowych, ale sytuacja na rynku skłoniła do produkcji mebli mieszkaniowych na zamówienie. Dlatego postanowili zainwestować w park maszynowy.
Automatyzacja najważniejszych etapów procesu produkcyjnego, powtarzalność i dokładność obróbki elementów, oszczędność materiałów, zwiększenie możliwości produkcyjnych – to tylko niektóre z pozytywnych efektów zainstalowania centrum obróbczego CNC w firmie, która dotychczas opierała się głównie na prostych urządzeniach i ręcznej obróbce. Centrum ProNest 2131 firmy Seron okazało się dla Zakładu Stolarskiego DRAWEL w Wydminach koło Giżycka dużym krokiem naprzód na drodze do technologicznego rozwoju.
Dedykowane, intuicyjne oprogramowanie komputerowe pozwala na zaplanowanie produkcji tak, by obróbka elementów potrzebnych do wykonania jednej zabudowy kuchennej zajmowała znacznie mniej czasu niż do tej pory i angażowała tylko jednego operatora. Dokładność obróbki wpływa pozytywnie na jakość oferowanych produktów.
Od wyposażenia ogrodu do mebli mieszkaniowych
Jeszcze pod koniec lat 90. firma Drawel produkowała ponad 400 wzorów mebli outdoorowych i elementów architektury ogrodowej. Ławki, huśtawki, pergole, piaskownice, zestawy stołów i krzeseł, i wiele innych produktów z litego drewna – niemal wszystko to trafiało do niemieckich marketów budowlanych. Dziś została z tego zaledwie jedna dziesiąta, a Lech Milewski, właściciel przedsiębiorstwa, zamierza firmę w znacznym stopniu przestawić na produkcję mebli mieszkaniowych.
– Jestem z wykształcenia leśnikiem i właściwie cała moja dotychczasowa praca zawodowa była związana z drewnem – mówi Lech Milewski. – Kiedyś pracowałem w administracji leśnej, ale w latach 80. przestawiłem się na własną działalność, zbudowałem mały warsztat, który z czasem się rozrastał. Produkowaliśmy w spółce z kolegą meble ogrodowe. Dawniej nie było możliwości zakupu takich maszyn jak obecnie. Trzeba było radzić sobie we własnym zakresie. Sam zrobiłem urządzenie do tarcia drewna czy dwupiłę. Potem spółka przestała istnieć, kryzys zmusił nas do zmian, ale meble ogrodowe produkowałem i produkuję nadal, jednak jest ich o wiele mniej niż kiedyś. Postanowiliśmy otworzyć produkcję mebli do mieszkań, na indywidualne zamówienie. Hala została wyremontowana, można było zacząć inwestycje w maszyny, przy wykorzystaniu wsparcia finansowego z regionalnej fundacji.
Właściciel wraz z synem Grzegorzem, który jest jego prawą ręką w firmie, postanowił nie tylko rozszerzyć zakres produkcji o meble mieszkaniowe, ale również otworzyć sklep internetowy, w którym byłyby dostępne meble o standardowych wymiarach i modnym wzornictwie. Do każdego wnętrza – salonu, kuchni, łazienki. Z każdego rodzaju materiału, jakiego zażyczy sobie klient – z drewna, płyty, kompozytów. Jak na razie zamówień nie brakuje, zwłaszcza że coraz więcej ludzi chce mieć meble dedykowane konkretnym wnętrzom, niekoniecznie z masowej produkcji i niekoniecznie z najniższej półki cenowej. Zamawiają głównie mieszkańcy Warszawy i okolic, firma jest też znana w środowisku projektantów, którzy chętnie przysyłają zapytania o wycenę i terminy wykonania.
Wzrost jakości i wydajności
Uważne śledzenie rynku i zachodzących na nim zmian, otwartość na nowości technologiczne i te związane z procesem sprzedaży i promocji produktów – to atuty, które zwiększają szanse firmy Drawel na sukces. Zwłaszcza że zadbano również o bazę produkcyjną. Wyremontowano – na razie wewnątrz – jeden z obiektów mieszczących się na terenie posesji. Znalazło się w nim miejsce zarówno na tradycyjne wiertarki wrzecionowe, nową oklejarkę, lakiernię, jak i przede wszystkim na zautomatyzowane centrum obróbcze, które znacząco przyspieszyło i usprawniło produkcję. Pozwoliło też zredukować liczbę ludzi konieczną do obsługi najważniejszych procesów produkcyjnych.
Właściciel firmy zdecydował się na centrum obróbcze ProNest firmy Seron – maszynę polskiego producenta, idealnie sprawdzającą się w zakładach stolarskich, dla których nesting i optymalizacja obróbki materiałów są podstawą funkcjonowania.
Seron to firma, która produkuje wysokowydajne obrabiarki sterowane numerycznie, stosowane w wielu sektorach przemysłu, w tym również w branżach związanych z obróbką drewna. Zautomatyzowane centrum obróbcze Seron ProNest to maszyna dedykowana producentom mebli skrzyniowych lub tapicerowanych. Posiada system podawczy i odbiorczy, przeznaczona jest przede wszystkim do rozkroju i wykonywania nawiertów pionowych m.in. w płytach drewnopochodnych. W standardowej konfiguracji centrum posiada pole robocze o wielkości 2100 x 3100 mm. Są to wymiary dostosowane do parametrów najbardziej popularnych płyt meblowych, dzięki czemu umożliwia ich obróbkę bez dodatkowego docinania. Elementy automatyzujące proces produkcyjny to: intuicyjne oprogramowanie komputerowe do projektowania mebli, umożliwiające niemal natychmiastowy nesting elementów, system podawczo-odbiorczy, elektrowrzeciono główne o mocy 15 kW, 12-pozycyjny rewolwerowy magazyn narzędzi, głowice wiertarskie. Dzięki tym wszystkim elementom praca przy obróbce płyt jest całkowicie zautomatyzowana i możliwa do wykonywania przez jednego operatora.
ProNest rozpoczyna pracę, gdy paleta płyt meblowych w pełnym wymiarze trafia na podajnik, następnie pojedynczo pobierane płyty przenoszone są na stół roboczy, gdzie następuje proces obróbczy. Po wykonanej operacji gotowe formatki transportowane są na stół odbiorczy. Automatyczny system odciągowy zbiera pozostałości pyłu po obróbce.
System odbiorczy wyposażony jest w sensor materiałowy, który powoduje zatrzymanie taśmociągu w odpowiedniej pozycji, co umożliwia operatorowi zdjęcie formatek. Centrum obróbcze w tym czasie dokonuje obróbki kolejnych płyt.
Jakie jeszcze atuty ma centrum obróbcze ProNest? Warto zwrócić uwagę między innymi na agregat wiertarski, w którym każde wiertło sterowane jest niezależnie. Znacząco usprawnia to proces obróbki, ponieważ pozwala na wykonanie kilku nawiertów jednocześnie. Zaletą jest też rewolwerowy magazyn narzędzi. Wymiana narzędzi odbywa się w nim szybciej niż w przypadku magazynu liniowego, ze względu na mniejszą odległość od miejsca obróbki. Dedykowane oprogramowanie znacząco usprawnia proces rozkroju płyt. Zawarte w nim funkcje zapewniają wysoki poziom kontroli poszczególnych rodzajów operacji. Nie bez znaczenia jest też połączony z CNC system odpylania, który zapewnia wydajny i efektywny odciąg wiórów, trocin oraz pyłu.
Wyjść ze strefy komfortu
– Jest to maszyna intuicyjna w obsłudze, a oprogramowanie jest w języku polskim, więc tak naprawdę niewiele trzeba, żeby zrozumieć, jak to funkcjonuje – mówi Grzegorz Milewski, syn właściciela, który w firmie zajmuje się zarówno obsługą centrum obróbczego, jak i kontaktami z klientami, marketingiem i promocją firmy, budowaniem internetowej platformy sprzedaży. – Myślę, że aby iść do przodu, trzeba być otwartym na nowości, na technologię i potrzeby rynku. Warto wyjść ze swojej strefy komfortu i uczyć się czegoś nowego.
Jak podkreślają Lech i Grzegorz Milewscy, nowe CNC jest w stanie zrealizować większość podstawowych etapów obróbki elementów meblowych. Dzięki maszynie firma Drawel produkuje obecnie średnio pięć zabudów kuchennych miesięcznie, co jest znaczącym krokiem naprzód. Produkowane są tu również meble łazienkowe, niektóre o skomplikowanych formach. Wydajność przedsiębiorstwa będzie jeszcze większa, kiedy uda się dopiąć na ostatni guzik montaż lakierni. Jest to o tyle ważne, że zamówień na nowe meble przybywa, nie brakuje też zleceń od większych producentów, którzy szukają podwykonawców elementów meblowych.
– Mamy już kolejkę zamówień na fronty – mówi Grzegorz Milewski. – Na szczęście teraz wszystko można wykonywać znacznie sprawniej. Pamiętam, jak jeszcze niedawno trzeba było wszystko robić ręcznie i na zwykłej pile formatówce. Nie ma porównania z tym, jakie obecnie są możliwości. Do tego dochodzi oszczędność materiału. Warto też podkreślić, że zanim zaczęliśmy obsługiwać centrum obróbcze, przedstawiciele firmy Seron przyjechali do nas i przeprowadzili szkolenie, a poza tym w każdej chwili możemy zadzwonić do producenta i skorzystać z porady.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną klienta: www.drawelmeble.pl oraz profilem na Facebooku Drawel Meble
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Tekst i fot. Beata Michalik
Firmie Drawel Meble doradzał
Damian Czochara
Zastępca Kierownika Działu Sprzedaży