Wybraliśmy Seron, bo...

Wywiad z Ebacamp

Firma EBACAMP z Robakowa koło Stolna, która zajmuje się budową kamperów i kontenerów wyprawowych, kupiła ploter frezujący dostarczony przez firmę SERON ze Stalowej Woli.

Numerycznie sterowane centra obróbcze coraz powszechniej wykorzystywane są w szeroko rozumianej branży drzewnej. Bez tych maszyn trudno już sobie wyobrazić współczesny zakład produkcyjny. Dotyczy to nie tylko dużych firm z produkcją wielkoseryjną, ale także niewielkich zakładów rzemieślniczych.
Firma EBACAMP z Robakowa koło Stolna (woj. kujawsko-pomorskie) zajmuje się budową kamperów i kontenerów wyprawowych montowanych na ramach ciężarówek. Niedawno kupiła ona ploter frezujący dostarczony przez firmę SERON ze Stalowej Woli, doskonale rozpoznawalną nie tylko na polskim rynku, która od ponad 20 lat projektuje i produkuje precyzyjne i wysokowydajne obrabiarki CNC, w większości przypadków konfigurowane w oparciu o indywidualne potrzeby klientów. Są one także przystosowane do pracy w trybie ciągłym, co świadczy o ich wyjątkowej niezawodności. Cecha ta w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technicznymi, zastosowanymi przy ich budowie, pozwala skutecznie konkurować z produktami wiodących, światowych producentów.es osi Z wynoszący 500 mm oraz automatyczną wymianę narzędzi.

Trzyosiowy ploter frezujący
– Pod względem technologicznym jesteśmy najbardziej zaawansowaną firmą budującą kampery w Polsce – mówi Martyn Kożuch, współwłaściciel Ebacamp. – Mamy oczywiście konkurencję, ale reprezentuje ona zupełnie inny poziom technologiczny. Pomysł na budowę kamperów pojawił się przy okazji częstych wyjazdów związanych z inną działalnością. Zajmowaliśmy się i nadal zajmujemy montażem ogrzewania Webasto w samochodach. Byliśmy największym centrum Webasto w Polsce. W związku z wyjazdami potrzebny był odpowiedni samochód. W ten sposób, tylko na nasze potrzeby, powstał pierwszy kamper. Później przerodziło się to w biznes.
Nowy nabytek producenta kamperów to trzyosiowy ploter frezujący SERON 2760 PRO. Seria PRO to najwyższej klasy obrabiarki CNC, które są profesjonalnym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających przedsiębiorców. To wysokowydajne centra, doskonale wpisujące się w zautomatyzowany park maszynowy, zarządzany w koncepcji Industry 4.0, i gwarantujące najwyższą jakość wykonywanych detali. Obrabiarki te wyposażone są wyłącznie w komponenty najwyższej jakości, znanych i uznanych na rynku marek, co jest gwarancją ich niezawodności. Pełna powtarzalność i dokładność obrabianych elementów gwarantowana jest przez solidną konstrukcję i wysokiej klasy sterowanie. Stalowe, spawane i żebrowane łoże maszyny poddawane jest procesowi odprężania, a następnie precyzyjnie obrabiane. Z kolei system sterowania OSAI to wieloosiowy interpolator czasu rzeczywistego z aktywnym prognozowaniem trajektorii, wyposażony w system komunikacji LAN.

Największe pole obróbcze
Model zainstalowany w firmie Ebacamp to największa, pod względem pola obróbczego, maszyna w Polsce. Wymiary stołu rastrowego wynoszą bowiem 2700 x 6000 mm. Wzdłuż przedniej i tylnej belki stołu zamocowane zostały prowadnice trapezowe Bosch Rexroth 25, po których przemieszcza się brama z elektrowrzecionem. Wszystkie osie napędzane są silnikami OMRON Servo AC High Speed o mocy 1,5 kW, współpracującymi z przekładniami planetarnymi. W osiach X oraz Y zastosowano hartowane i szlifowane napędy helikalne, czyli listwę zębatą i zębatkę, natomiast oś Z napędzana jest śrubą kulową.
Przyjęte rozwiązania przekładają się na bardzo dużą dokładność pozycjonowania dochodzącą do 0,01 mm. Każda podpora bramy posiada swój niezależny napęd typu master/slave z korektą kąta. Prędkość przejazdów wzdłuż wszystkich osi wynosi do 120 m/min. Zainstalowana na specjalnym suporcie, chłodzona powietrzem i sterowana za pomocą falownika jednostka robocza o mocy 7 kW posiada uchwyt typu ER32. Pracuje ona z płynnie regulowaną prędkością obrotową w zakresie od 0 do 24 000 obr./min.
– Jest to już drugie centrum dostarczone nam przez firmę Seron – dodaje Martyn Kożuch. – Ponad dwa lata temu kupiliśmy model 1325 Expert. Przymierzając się do inwestycji, zrobiliśmy rozpoznanie rynku. Objechaliśmy pół Europy i oglądaliśmy maszyny konkurencyjnych firm. Wybraliśmy Seron, ponieważ jest to firma bardzo elastyczna względem potrzeb klienta. My budujemy samochody indywidualne, które są dostosowane do potrzeb klienta i dlatego potrzebujemy indywidualnie skonfigurowanej i zrobionej dokładnie na wymiar maszyny.

Na nowej maszynie obrabiane są zarówno elementy mebli z materiałów drewnopochodnych, jak i ściany kontenerów na bazie płyt typu „sandwich”.
2760 PRO w firmie EBACAMP to jedna z największych, pod względem pola obróbczego, maszyn Seron w Polsce.

Skrócenie czasu realizacji zamówienia
Seron oprócz elastyczności proponuje przy tym bardzo dobrą jakość, bowiem pierwsza maszyna pracuje bezawaryjnie już ponad dwa lata.
– Był to dla nas sygnał, że jest to dobry produkt – ocenia współwłaściciel. – Widzimy, że nowa maszyna jest o dwa stopnie, technologicznie i jakościowo, wyżej. Oznacza to, że firma się rozwija. Poza tym są blisko. Można z nimi rozmawiać bezpośrednio, nie tyle w kwestii serwisu, co upgrade’u, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne. To się dzisiaj zmienia bardzo szybko.
Na nowej maszynie obrabiane są zarówno elementy mebli z materiałów drewnopochodnych, jak i ściany kontenerów na bazie płyt typu „sandwich”. Są to trzywarstwowe płyty, w których pomiędzy dwoma okładzinami zewnętrznymi znajduje się różnej grubości i gęstości pianka PUR. Całość klejona jest na miejscu dwuskładnikowym szwajcarskim klejem.

Tydzień zamiast miesiąca
– Najpierw tworzymy projekt w 3D, gdzie uwzględnione są wszystkie otwory na: luki serwisowe, okna, drzwi, doprowadzenie czystej i odprowadzenie brudnej wody – opowiada rozmówca. – Następnie elementy są frezowane na nowej maszynie. Wysoka precyzja obróbki sprawia, że całość składa się jak klocki lego. Dla przykładu, czas budowy kontenera wynosi teraz około tygodnia. Wcześniej, gdy obrabialiśmy elementy metodami rzemieślniczymi, zajmowało to około miesiąca.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kamperów. Wszystkie elementy, jak podłoga, okładziny ścian czy sufitu i meble, obrabiane są na maszynach CNC. Do zabudowy wykorzystywane są samochody: Mercedes, VW, Renault, Fiat, MAN i Opel. Na modele VW Crafter i MAN firma posiada pełną homologację, co oznacza, że w dowodzie rejestracyjnym samochód ma wpisaną markę EBACAMP. Rynek zbytu to praktycznie cała Europa.
– Jednocześnie wykonujemy cztery samochody i w zależności od wyposażenia produkcja trwa około dwóch tygodni – oznajmia Martyn Kożuch. – Przyjeżdża do nas „goły blaszak” i jest wyposażany kompletnie od podstaw. Jeśli są to takie same samochody, to produkujemy cztery takie same zestawy wyposażenia. W przypadku produkcji serii takich samych elementów bardzo pomocne jest centrum, ponieważ pozwala ono na skrócenie czasu ich wykonania. Najdłużej natomiast powstają rzeczy niestandardowe. Od zera budujemy także instalację elektryczną. Firma posiada także biuro konstrukcyjne, w którym na własne potrzeby projektuje i następnie wykonuje wiele elementów na drukarkach 3D.

CNC stwarza nowe możliwości
Jako jedyna w Polsce, wykonuje także meble do kamperów ze wspomnianej wyżej trzywarstwowej płyty z wypełnieniem piankowym. Głównym celem takiego przedsięwzięcia jest zmniejszenie ciężaru mebli, a co za tym idzie i całego samochodu. W porównaniu ze standardowymi materiałami drewnopochodnymi, płyty te są dwukrotnie lżejsze. Warstwy zewnętrzne to dekoracyjny włoski laminat, którego w ofercie firma posiada setki różnych wzorów.
– Odkąd zainwestowaliśmy w maszyny CNC, zupełnie inaczej patrzymy na ten biznes – podsumowuje Martyn Kożuch. – Dają one zupełnie inne możliwości. O ile kiedyś elementy wyposażenia obrabiane były metodami rzemieślniczymi, przy zastosowaniu klasycznych maszyn stolarskich, o tyle teraz około 95 proc. detali montowanych w samochodach powstaje na numerycznie sterowanych centrach.
W przypadku obróbki laminatów duży problem stanowi efektywne usuwanie ze strefy obróbczej urobku i pyłu. Należało więc tak zaprojektować szczotkę osłaniającą narzędzie, aby zapewnić maksymalną skuteczność odciągu. Problemem było też chłodzenie frezu. Jeden standardowy nadmuch nie wystarczał, więc maszyna posiada ich cztery, dzięki czemu frez chłodzony jest z każdej strony. Układ ten sterowany jest automatycznie.
W standardzie SERON 2760 PRO posiada także system automatycznego smarowania smarem stałym SKF. Bardzo przydatnymi elementami wyposażenia są również: czujnik długości narzędzia, czujnik wysokości narzędzia Renishaw TS27R czy manipulator bezprzewodowy.
Ploter wyposażono w przyjazny system sterowania, spełniający wymagania początkujących, jak i tych bardzo zaawansowanych użytkowników. Program CAD/CAM w polskiej wersji językowej umożliwia szybkie tworzenie projektów, również 3D, ze zdjęć, a także przetwarzanie projektów na G-kody. Pozwala na import projektów również z innych programów, takich jak na przykład Corel i AutoCAD. Aby generować G-kody, użytkownik nie musi korzystać z programu, który został dołączony w zestawie. Może do tego celu używać dowolnego oprogramowania.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną klienta: www.ebacamp.pl oraz profilem na Facebooku Ebacamp
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Tekst i fot. Tomasz Bogacki

Firmie Ebacamp doradzał
Damian Czochara
Zastępca Kierownika Działu Sprzedaży

Maszyna wybrana przez klienta

Wybierz dla siebie najlepszą konfigurację maszyny z najwygodniejszą ratą!

Kontakt z doradcą