Wybraliśmy Seron, bo...

Wywiad z Nevomo

O firmie Nevomo, technologii magrail i potencjalnych korzyściach z jej zastosowania, a także o współpracy z firmą Seron przy realizacji tego projektu rozmawiamy z Kacprem Koniarskim.

Czym zajmuje się firma Nevomo?
Kacper Koniarski: Nevomo (wcześniej Hyper Poland) rozwija technologię magrail, która umożliwi szybką, etapową implementację technologii transportu inspirowanego hyperloopem z wykorzystaniem istniejących korytarzy i przepisów kolejowych. Technologia Nevomo umożliwi transport towarów i ludzi z podwójną średnią prędkością w porównaniu do kolei konwencjonalnej. Umożliwia ona również przystosowanie istniejącej infrastruktury kolejowej do prędkości 550 km/h przy bardzo konkurencyjnych kosztach.

Od jak dawna działacie?
Firma Hyper Poland została zarejestrowana w kwietniu 2017 roku i przeszła rebranding w roku 2020 – obecnie funkcjonujemy pod nazwą Nevomo. W ciągu czterech lat swojej działalności firma osiągnęła wiele sukcesów – zostaliśmy laureatami nagrody „Most innovative Railway Construction Company In Europe” przez BUILD magazine czy Top 3 in Startup Category w konkursie „RailTech Innovation Awards”. W poprzednich latach zaprezentowaliśmy demonstrator technologii magrail oraz sporządziliśmy studium wykonalności dla technologii magrail. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy największego toru do testów pasywnej lewitacji magnetycznej w Europie.

Prace nad torem mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2022 r. W tym roku Nevomo nawiązało również współpracę z Rete Ferroviaria Italiana (RFI) – włoskim zarządcą infrastruktury kolejowej – w ramach której firmy dokonają technicznej i ekonomicznej weryfikacji wykonalności wdrożenia technologii magrail na włoskiej infrastrukturze kolejowej, a także będą ubiegać się o dofinansowanie z UE w celu przygotowania pełnowymiarowego pilotażu na torze testowym RFI w Bolonii San Donato.

Skąd pomysł na działalność?
Celem i misją firmy jest stworzenie pomostu pomiędzy koleją konwencjonalną a technologią hyperloop poprzez interoperacyjność i zwiększenie wydajności istniejącej sieci kolejowej. Środki do osiągnięcia tego celu to wprowadzenie innowacyjnych technologii dla przyszłej generacji kolei wysokich prędkości (m.in. napęd liniowy, zawieszenie magnetyczne) i digitalizacja istniejącej infrastruktury kolejowej.

Na czym polega realizowany projekt?
Nevomo opracowało unikalną technologię magrail – kolei magnetycznej, poruszającej się na istniejących torach kolejowych z prędkością do 550 km/h. Głównymi elementami technologii są napęd oparty o silnik liniowy oraz pasywna lewitacja. To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być docelowo zaadaptowany do systemu próżniowego (hyperloop), który będzie wymagał nowej, dedykowanej infrastruktury. W przypadku kolei próżniowej pojazdy będą mogły poruszać się z prędkością do 1200 km/h.

Dlaczego zaczęli Państwo rozważać zakup centrum obróbczego CNC?
Produkcja wielu elementów prototypu pełnoskalowego magrail wymaga obróbki skrawaniem 2.5D detali o stosunkowo dużym gabarycie (do 3 metrów długości). Posiadanie takiej maszyny (ploter frezujący) zwiększa możliwości prototypowania, obniża koszty produkcji oraz zwiększa elastyczność i potencjał zakładu.

Jakie elementy na niej Państwo wykonują? Z jakich materiałów?
Na maszynie wykonujemy głównie detale z płyt o gabarytach do 2000×3000 mm z tworzyw sztucznych (ABS, PE, PC, PMMA), aluminium, materiałów drewnopochodnych.

Jak oceniają Państwo użytkowanie maszyny? Czy po roku użytkowania zdecydowaliby się Państwo na nią ponownie?
Maszyna spełnia swoją funkcję zgodnie z oczekiwaniami i jest godna polecenia z racji dobrego stosunku jakości do ceny.

Jak zakup maszyny wpłynął na Państwa projekt?
Głównymi zaletami w projekcie płynącymi z zakupu plotera frezującego są zwiększenie możliwości prototypowania oraz elastyczności zakładu. Posiadanie takiego urządzenia umożliwia projektowanie bardziej skomplikowanych komponentów bez zwiększenia kosztów produkcji.

Jak wygląda współpraca z firmą Seron?
Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Seron, zarówno z działem sprzedaży, jak i technicznym. Wszelkie dotychczasowe problemy były rozwiązywane na bieżąco, a serwis jest stosunkowo szybki. Szczególnie cenimy sobie krótki czas odpowiedzi na nasze zapytania ze strony opiekującego się nami pracownika działu handlowego.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną klienta: https://www.nevomo.tech/ oraz profilem na Facebooku Nevomo

Firmie Nevomo doradzał
Andrzej Borowy

Maszyna wybrana przez klienta

Centrum obróbcze Expert

Wybierz dla siebie najlepszą konfigurację maszyny z najwygodniejszą ratą!

Kontakt z doradcą