Wybraliśmy Seron, bo...

Wywiad z Nevomo

O firmie Nevomo, technologii magrail i potencjalnych korzyściach z jej zastosowania, a także o współpracy z firmą Seron przy realizacji tego projektu rozmawiamy z Kacprem Koniarskim.

Czym zajmuje się firma Nevomo?
Kacper Koniarski: Nevomo (wcześniej Hyper Poland) rozwija technologię magrail, która umożliwi szybką, etapową implementację technologii transportu inspirowanego hyperloopem z wykorzystaniem istniejących korytarzy i przepisów kolejowych. Technologia Nevomo umożliwi transport towarów i ludzi z podwójną średnią prędkością w porównaniu do kolei konwencjonalnej. Umożliwia ona również przystosowanie istniejącej infrastruktury kolejowej do prędkości 550 km/h przy bardzo konkurencyjnych kosztach.

Od jak dawna działacie?
Firma Hyper Poland została zarejestrowana w kwietniu 2017 roku i przeszła rebranding w roku 2020 – obecnie funkcjonujemy pod nazwą Nevomo. W ciągu czterech lat swojej działalności firma osiągnęła wiele sukcesów – zostaliśmy laureatami nagrody „Most innovative Railway Construction Company In Europe” przez BUILD magazine czy Top 3 in Startup Category w konkursie „RailTech Innovation Awards”. W poprzednich latach zaprezentowaliśmy demonstrator technologii magrail oraz sporządziliśmy studium wykonalności dla technologii magrail. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy największego toru do testów pasywnej lewitacji magnetycznej w Europie.

Prace nad torem mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2022 r. W tym roku Nevomo nawiązało również współpracę z Rete Ferroviaria Italiana (RFI) – włoskim zarządcą infrastruktury kolejowej – w ramach której firmy dokonają technicznej i ekonomicznej weryfikacji wykonalności wdrożenia technologii magrail na włoskiej infrastrukturze kolejowej, a także będą ubiegać się o dofinansowanie z UE w celu przygotowania pełnowymiarowego pilotażu na torze testowym RFI w Bolonii San Donato.

Skąd pomysł na działalność?
Celem i misją firmy jest stworzenie pomostu pomiędzy koleją konwencjonalną a technologią hyperloop poprzez interoperacyjność i zwiększenie wydajności istniejącej sieci kolejowej. Środki do osiągnięcia tego celu to wprowadzenie innowacyjnych technologii dla przyszłej generacji kolei wysokich prędkości (m.in. napęd liniowy, zawieszenie magnetyczne) i digitalizacja istniejącej infrastruktury kolejowej.

Na czym polega realizowany projekt?
Nevomo opracowało unikalną technologię magrail – kolei magnetycznej, poruszającej się na istniejących torach kolejowych z prędkością do 550 km/h. Głównymi elementami technologii są napęd oparty o silnik liniowy oraz pasywna lewitacja. To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być docelowo zaadaptowany do systemu próżniowego (hyperloop), który będzie wymagał nowej, dedykowanej infrastruktury. W przypadku kolei próżniowej pojazdy będą mogły poruszać się z prędkością do 1200 km/h.

Dlaczego zaczęli Państwo rozważać zakup centrum obróbczego CNC?
Produkcja wielu elementów prototypu pełnoskalowego magrail wymaga obróbki skrawaniem 2.5D detali o stosunkowo dużym gabarycie (do 3 metrów długości). Posiadanie takiej maszyny (ploter frezujący) zwiększa możliwości prototypowania, obniża koszty produkcji oraz zwiększa elastyczność i potencjał zakładu.

Jakie elementy na niej Państwo wykonują? Z jakich materiałów?
Na maszynie wykonujemy głównie detale z płyt o gabarytach do 2000×3000 mm z tworzyw sztucznych (ABS, PE, PC, PMMA), aluminium, materiałów drewnopochodnych.

Jak oceniają Państwo użytkowanie maszyny? Czy po roku użytkowania zdecydowaliby się Państwo na nią ponownie?
Maszyna spełnia swoją funkcję zgodnie z oczekiwaniami i jest godna polecenia z racji dobrego stosunku jakości do ceny.

Jak zakup maszyny wpłynął na Państwa projekt?
Głównymi zaletami w projekcie płynącymi z zakupu plotera frezującego są zwiększenie możliwości prototypowania oraz elastyczności zakładu. Posiadanie takiego urządzenia umożliwia projektowanie bardziej skomplikowanych komponentów bez zwiększenia kosztów produkcji.

Jak wygląda współpraca z firmą Seron?
Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Seron, zarówno z działem sprzedaży, jak i technicznym. Wszelkie dotychczasowe problemy były rozwiązywane na bieżąco, a serwis jest stosunkowo szybki. Szczególnie cenimy sobie krótki czas odpowiedzi na nasze zapytania ze strony opiekującego się nami pracownika działu handlowego.

Firmie Nevomo doradzał
Andrzej Borowy

Maszyna wybrana przez klienta

Centrum obróbcze Expert

Wybierz dla siebie najlepszą konfigurację maszyny z najwygodniejszą ratą!

Kontakt z doradcą