Wybraliśmy Seron, bo...

Wywiad z Studio CNC

W Słopcu Rządowym k. Kielc 8 lat temu młody pasjonata modelarstwa założył Studio CNC specjalizujące się w usługowej obróbce najrozmaitszych materiałów: drewna, metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Dziś z tej małej manufaktury wyrosła firma realizująca bardzo ambitne i skomplikowane zamówienia, którym najczęściej nie są w stanie sprostać inni usługodawcy.

Studio CNC to ani nie stolarstwo, ani nie producent mebli, a firma zajmująca się wyłącznie usługową obróbką materiałów na maszynach sterowanych numerycznie. Trudno więc nie spytać o to, skąd pomysł na założenie firmy o takim profilu działalności?
Pomysł na ten biznes wywodzi się z mojej pasji do… modelarstwa. Jako zapalony modelarz często korzystałem z usług różnych wykonawców małych elementów, ale zawsze albo musiałem długo czekać na wykonanie, albo było ono złe, więc postanowiłem się uniezależnić i wraz z ojcem, który pracował kiedyś w branży metalowej, stworzyliśmy na własne potrzeby ploter frezujący, na którym mogłem obrabiać i wycinać różne elementy. Na początku maszyną tą potrafiliśmy sterować jedynie mechanicznie i nie potrafiliśmy jeszcze pisać kodów CNC. Metodą prób i błędów zaczęliśmy uczyć się sztuki pracy na centrum sterowanym numerycznie, choć wówczas mając na uwadze wyłącznie produkcję elementów dla siebie. Po kilku miesiącach takiej „zabawy”, dzięki posiadaniu tej maszyny, złapałem pierwsze zlecenie od klienta z zewnątrz, co oczywiście było czystym przypadkiem.

Co to było za zlecenie?
Do stadniny koni, którą prowadzili moi rodzice, przyjeżdżał pewien rzeźbiarz, który miał do wykonania w ciągu miesiąca sporej wielkości ołtarz, a projekt zawierał bardzo dużo drewnianych elementów. Rzeźbiarz ten wiedział, że posiadam ploter, który mógłby mu pomóc w realizacji tego zamówienia. Za jego namową postanowiłem mu w tym pomóc, co z sukcesem się udało, a wszystkie elementy wykonałem na naszej autorskiej maszynie CNC. Widząc, że na takich usługach można zarobić pieniądze, wykonaliśmy różne detale i wystawiliśmy je na portalu Allegro, pokazując rzeczy, jakie możemy wyprodukować – były to najróżniejsze elementy z drewna, metalu i tworzyw. I tak nasz biznes dynamicznie zaczął się rozwijać. Skrzydeł dodał nam też pozyskany w tamtym czasie bardzo duży klient, z którym współpracowaliśmy przez 4 lata. Dla niego zaczęliśmy produkować obudowy do zegarków na rękę dla płetwonurków. Zaczęło się od wykonania przez nas prototypu, a że wykonanie zdało egzamin, to ruszyła olbrzymia produkcja tych obudów. Zegarki te były sprzedawane na całym świecie. W tym zegarku był też pobity rekord głębokości nurkowania.

Jakie dokładnie modele maszyn Seron pracują w Waszej hali?
Posiadamy cztery 3-osiowe plotery frezujące. Są to modele: 1315 Expert, 1325 Expert, 0609 Expert oraz najnowszy 2131 Pro. Różnią się one przede wszystkim wielkością pola roboczego oraz wielkością osi Z, która wpływa na możliwość obróbki przestrzennych elementów. Na podstawie poszczególnych modeli tych maszyn widać też niesłychany postęp technologiczny, jaki dokonał się w firmie Seron na przestrzeni minionych lat, która z importera wyrosła na renomowanego producenta najwyższej klasy centrów obróbczych CNC. Najnowocześniejsza z maszyn Seron stanęła w naszej firmie jako ostatnia. Jest to ploter frezujący CNC 2131 Pro, który może pracować przy nestingu wszelkiego rodzaju płyt, zarówno w środowisku 2D, jak i w pełnej technologii 3D. Maszyna ta posiada stalowy spawany korpus z dodatkami kompozytowymi, umożliwiając obróbkę trudnych materiałów przy zastosowaniu wrzecion dużej mocy oraz narzędzi o większych średnicach. Możliwe jest również zwiększenie prześwitu do nawet 1000 mm oraz użycie opcjonalnych osprzętów: agregatów wiertarskich, kątowych i odchylanych wrzecion +/- 100 stopni. Posiada ona pole robocze w wielkości 2100 x 3100 mm, zakres osi Z wynoszący 500 mm oraz automatyczną wymianę narzędzi.

Zawisza Holz wraz z ojcem Marianem przy najnowszym nabytku firmy – 3-osiowym centrum obróbczym Seron 2131 Pro
Oferta oprogramowania, którą proponuje firma Seron, jest bardzo szeroka, dzięki czemu klient może wybrać najbardziej odpowiadającą mu wersję.

Wszystkie te modele to maszyny 3-osiowe. Czy nigdy nie myśleliście nad inwestycją w centrum 5-osiowe?
Myśleliśmy i ciągle myślimy, ale do inwestycji podchodzimy w sposób racjonalny, wszak jesteśmy firmą dwuosobową i takiego modelu biznesu mamy zamiar się trzymać, to znaczy aby nie inwestować w ludzi, ale w maszyny. Dzięki temu nie mamy problemu z pracownikami i tylko ja i ojciec ponosimy odpowiedzialność za wykonanie naszych usług. Podzieliliśmy się pracą w taki sposób, że ja wykonuję obróbkę w drewnie i materiałach drewnopochodnych, a ojciec w metalach i tworzywach sztucznych. A wracając do pytania o maszynę 5-osiową… w ciągu 8 lat naszej działalności na maszynach 3-osiowych, dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, wykonaliśmy elementy, którym niejedna firma by nie sprostała na maszynie 5-osiowej. Więc ciągle kalkulujemy, czy takie 5-osiowe CNC zapracuje na siebie i będzie w pełni przydatne.

Mając tak rozbudowany park maszynowy, czy są zlecenia, którym mimo wszystko nie jesteście w stanie podołać?
To, że nie boimy się realizacji nawet bardzo trudnych zleceń, a wręcz robimy wszystko to, czego inne firmy nie chcą wykonać, jest podstawowym wyróżnikiem naszej firmy. Na rynku jest wiele firm oferujących usługi CNC, ale mało takich, które specjalizują się wyłącznie w tym profilu działalności. Te firmy to najczęściej producenci konkretnych wyrobów, którzy w hali produkcyjnej mają maszyny CNC i w wolnej chwili, poza swoją standardową produkcją, mogą na nich wykonywać jakieś dodatkowe, usługowe zlecenia. Przy czym najczęściej firmy te nie są skłonne do produkcji niespotykanych czy trudnych w wykonaniu elementów. Natomiast my bardzo dużo czasu poświęcamy na elastyczne i indywidualne podejście do produkcji elementów nietypowych. Nie odsyłamy klientów nawet z najbardziej dziwacznymi zleceniami, bo dla nas nie ma rzeczy nie do wykonania. Wszystko da się zrobić, z tym że zajmuje to mniej lub więcej czasu. I dzięki temu wraz z każdym kolejnym zamówieniem powiększamy swoje umiejętności.

I pewnie wraz z kolejnym, dobrze wykonanym i trudnym zleceniem przybywa Wam nowych klientów…
Obecnie mamy kilku dużych stałych klientów, jak i wiele zleceń drobnych, jednostkowych, ale nie odmawiamy nikomu. I produkujemy już także elementy dla klientów zagranicznych. Niezwykle szeroki jest wachlarz branż, które obsługujemy, i można by je wymieniać bez końca: od stolarzy i meblarzy, przez motoryzację, po wojsko czy budownictwo. Bardzo rozwinęliśmy także usługi wykonywania frontów meblowych – oczywiście najczęściej o nietypowych wzorach i frezowaniach. Przez te 8 lat prowadzenia firmy były momenty, że się nie spało po nocach, aby zdążyć z realizacją zleceń, były miesiące, że było nieco luźniej, ale nigdy nie było tak, że nie mieliśmy zleceń. Ale obserwując rynek, dostrzegam ogromny potencjał w takiej działalności i dlatego perspektywicznie patrzymy w przyszłość naszego Studia CNC. Pasja, wizja i profesjonalizm sprawiły, że nasze przedsiębiorstwo rozwija się prężnie, rozszerzając nieustannie zakres swoich usług.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną klienta: www.studiocnc.eu
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego

Firmie Studio CNC doradzał
Damian Czochara
Zastępca Kierownika Działu Sprzedaży

Maszyna wybrana przez klienta

Wybierz dla siebie najlepszą konfigurację maszyny z najwygodniejszą ratą!

Kontakt z doradcą